Najczęściej kupowane

Informacje

Nowe produkty

Promocje

Tagi

Namiot na dachu, czyli sposób na niezależność w podróży

Namiot na dachu, czyli sposób na niezależność w podróży

Podróże w odległe miejsca, zlokalizowane poza centrami miast, daleko od dróg szybkiego ruchu, wymagają szczególnej organizacji. Wyjątkowo wymagająca wydaje się kwestia przygotowania noclegów. Jak rozwiązać ten problem? Czy samochodowy namiot wyprawowy załatwia sprawę?

Nocleg na dachu

Ze względu na rosnącą popularność samochodów terenowych, i samotnych, zmotoryzowanych podróży offroad, zwiększa się również liczba użytkowników namiotów samochodowych. Chodzi o składane namioty wyprawowe, które rozkłada się bez zdejmowania ich z dachu pojazdu. Warto zwrócić uwagę na zróżnicowanie namiotów dachowych. Są wśród nich niewielkie, jednoosobowe namioty, po rozłożeniu w całości znajdujące się na powierzchni dachu, jak i wielkopowierzchniowe obiekty, gwarantujące komfortowy wypoczynek nawet kilku osobom. Szczególną uwagę zwraca natomiast namiot z przedsionkiem.

Czy przedsionek do namiotu dachowego jest potrzebny?

Z pewnością namioty samochodowe z przedsionkiem posiadają pewne zalety, których nie sposób przecenić. Jedną z nich jest możliwość wejścia do namiotu bezpośrednio z samochodu. Druga sprawa to większa powierzchnia całkowita namiotu wyprawowego z przedsionkiem. Dodatkową przestrzeń, jaką zapewnia przedsionek do namiotu, można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest stworzenie z przedsionka przechowalni dla bagażu, który zostanie w ten sposób zabezpieczony przed deszczem, ale też nagrzaniem, które grozi mu w samochodzie. Przedsionek może również posłużyć jako dodatkowe miejsce noclegowe.

Samochodowe markizy boczne

Produktami pokrewnymi do namiotów dachowych są markizy samochodowe boczne. Mowa o materiałowych zadaszeniach rozciąganych przy samochodzie. Po złożeniu, podobnie jak namiot z przedsionkiem, markizę boczną transportuje się na dachu. Markiza nie zapewnia komfortowego miejsca noclegowe, jednak wykorzystuje się ją na wiele innych sposobów. Przede wszystkim, w upalny dzień gwarantuje wypoczynek w cieniu, a podczas opadów deszczu pozwala uniknąć przemoczenia. Użytkownicy wykorzystują markizy boczne jako substytut altanki, spędzając pod nimi czas wolny, spożywając posiłki, czy też organizując imprezy.

Alternatywne rozwiązania

Namiot z przedsionkiem wydaje się dzisiaj najlepszym rozwiązaniem kwestii noclegu w podróży offroad. Jednak istnieją również alternatywne rozwiązania. Przede wszystkim, można się wybrać w drogę z tradycyjnym namiotem, rozkładanym na ziemi. Nie zapewnia on jednak takiej wygody oraz komfortu w kwestii wyboru miejsca noclegowego, jak namiot dachowy. Innym rozwiązaniem jest zakup kampera, jednak dla wielu podróżników, cena takiego pojazdu jest całkowicie nieprzystępna.

Komentarze